Загрузка...

Усвідомили загрозу. Розвинені країни оголосили війну одноразовому пластику

Усвідомили загрозу. Розвинені країни оголосили війну одноразовому пластику - фото

Заборона одноразової продукції та відповідальність виробників

У Європі річний обсяг відходів з пластику досягає 25 млн тонн, причому лише третина цієї маси відправляється на переробку. Поліпшити статистику повинен закон про заборону низки одноразових виробів, прийнятий Європарламентом 27 березня. Згідно з документом, від 2021-го країни-члени ЄС взагалі припинять як виробляти, так і використовувати одноразовий посуд, який містить пластик, соломинки для напоїв і ватяні палички. А вологі серветки та сигарети з фільтром почнуть маркувати повідомленням про їх шкоду для навколишнього середовища.

Крім того, до 2026 року у ЄС розраховують скоротити споживання поліетиленових пакетів від 90 до 40 штук на людину на рік і вже до 2029-го домогтися переробки 90% пластикових пляшок.

Читайте также:  Прикордонники не пустили в Україну канадського журналіста з громадянством РФ

Крім заборони найпопулярніших виробів із цього матеріалу, в Європі буде впроваджена розширена схема відповідальності для виробників, які його використовують. Наприклад, за збір недопалків тепер будуть платити тютюнові компанії, а за загублені в морі неводи – виробники рибальських сіток.

Пластик у світовому океані та людському організмі

За словами Дельфіни Леві Альварес, європейського координатора руху з промовистою назвою Break Free From Plastic – Звільнися від пластику, війна з пластиком набрала обертів після того, як в останні кілька років з’явилося багато інформації про вплив пластику на Світовий океан та на людський організм.

Ще на початку 1990-х дослідники з’ясували, що від 60 до 80% всього сміття у Світовому океані становить пластик. Він акумулюється в тихих регіонах між океанічними течіями, утворюючи сміттєві плями. Найбільшою з них вважається Велика тихоокеанська сміттєва пляма між узбережжям Каліфорнії і Гавайськими островами, яка складається з 87 тис. тонн відходів і за площею прирівнюється до трьох Францій.

Читайте также:  В аеропорту Чикаго голий чоловік розгулював льотним полем
Пластик, який дрейфує в океані, вбиває морських мешканців, які приймають його за їжу, наголошують вчені.

Поруч з великими відходами не меншу загрозу становить практично невидимий мікропластік, який разом з виловленою рибою потрапляє в тарілки людей.

Держави Південно-Східної Азії лідирують у рейтингу країн, які більше за інших скидають пластик в океан. Однак винні в цьому не лише вони, вважає Леві Альварес. По-перше, в регіоні немає інфраструктури керування відходами, а виробники не несуть відповідальності за їх збір і переробку. По-друге, частину відходів сюди експортують західні країни. А місцеві дрібні компанії, які приймають їх на переробку, погано справляються зі своєю роботою, і сміття потрапляє в річки та океан.

Менше ніж за 70 років на планеті було вироблено 8,3 млрд тонн пластмаси, з яких понад дві третини опинилися на звалищах, в землі і водоймах, підрахували вчені каліфорнійського Університету Санта-Барбари.

Читайте также:  У Луганській області відновили пошкоджене через обстріл електропостачання

Бездіяльність загрожує тим, що в океані опиниться більше пластику, ніж риби, свідчить резолюція Програми ООН з навколишнього середовища, яку у 2017-му підписали представники 200 країн.

“Якщо світ не боротиметься із пластиком, популярні курорти перетворяться на смітник, а ми замість риби будемо їсти пластик і все більше страждати від захворювань ендокринної системи, безпліддя та раку”, – підбиває підсумок Леві Альварес.

Пластик в Україні

В Україні кожен житель генерує 300 кг відходів на рік, 94% з них гниють на звалищах.
“В Україні існує колосальна загроза забруднення пластиком”, – наголошує Євгенія Аратовська, засновниця громадського екопроекту Україна без сміття. За словами активістки, те, що відбувається, нагадує їй ситуацію в Індії та інших країнах, що розвиваються: за 10-20 км від багатьох населених пунктів утворюються неконтрольовані звалища, а жителі українських сіл, звідки сміття не вивозиться, скидають його в посадки та річки.

Читайте повний текст матеріалу у свіжому номері журналу НВ – №12 від 4 квітня 2019 року

L
o
a
d
i
n
g
.
.
.

Тест на IQ

Узнайте какой у вас коэффициент интеллекта IQ. Бесплатно, без регистраций и СМС.
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.