Жити у XXI столітті. Лілія Гриневич – про майбутнє української освіти, мовний конфлікт з Угорщиною і зарплати вчителів

20:46

42

Жити у XXI столітті. Лілія Гриневич – про майбутнє української освіти, мовний конфлікт з Угорщиною і зарплати вчителів - фото

НВ

Лілія Гриневич

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич у великому інтерв’ю Радіо НВ розповідає про нові можливості в освіті, інтереси дітей, вибір майбутньої професії, мовну дискримінацію у школах та зарплати вчителів.

Ми вибрали головнi цитати з цієї розмові.

 • Наша ідеологія була така: в нас є мета – ми маємо підготувати дітей до сучасного життя у ХХІ столітті. Їм для цього потрібні відповідні компетентності, їм потрібно вміти, мати не тільки набір знань, а критично мислити, робити правильний вибір, вміти брати на себе  відповідальність, дуже багато всього, щоб зробити успішним своє життя. Так от, під це треба побудувати систему освіти. І ми попробували створити нові можливості цим законом.
 • Сьогодні всі вам говорять в університетах про те, що до них приходять непідготовлені випускники. А ті, хто готується дуже ретельно, вони мусять навчатися дуже багато або самостійно, або відвідувати репетиторів саме тому, що сьогодні в Україні до цього часу навчальний рік […] і тривалість навчання в школі одна з найкоротших в Європі. І ми хочемо втиснути в цих дітей дуже багато за дуже короткий проміжок часу. В результаті вони просто втрачають інтерес до навчання. А ті, хто багато навчаються, платять за це своїм здоров’ям. І зараз потрібно, щоб ми мали таку збалансовану модель, яка дозволить, окрім ще й тих знань, які їм потрібно сучасних отримати, сформувати ці навички. Бо якщо ви хочете сформувати, наприклад, навичку колективної співпраці, творення спільного проекту, вміння захищати свою позицію, критично переосмислювати інформацію, то тоді ви не можете застосовувати методики навчання, до яких дуже часто звикли.
 • Кожна людина повинна отримати різносторонню освіту. Це є наш концепт. В неї має бути цілісний світогляд. Але за час навчання в школі ми повинні сформувати не лише цей цілісний світогляд, а дати можливість підготуватися людині в тій сфері, де розкриваються добре її таланти. […] Ви не можете одночасно поглиблено вивчати і природничі науки, і одночасно поглиблено вивчати, наприклад, гуманітарні науки і право. Тобто є якийсь запас часу, який ви можете посвятити в це.
 • Ми повинні стояти на сторожі інтересів дитини. Якщо, наприклад, цього року в одному з районів Закарпатської області 70% дітей не змогли навіть перейти поріг “склав-не склав” ЗНО з української мови, і це означає, що вони вже не зможуть вступати в наші вищі навчальні заклади. […] Це є пряма дискримінація цих дітей. Їх система освіти не навчила української мови. А чому не навчила? Тому що до цього часу зберігалася система і зберігається, і зараз закон має це змінити, коли дітей повністю навчають тільки їхньою рідною мовою. […] А що це значить? Що вони будуть функціонувати тільки в своєму районі або мусять їхати в сусідню країну. А вони мають бути мобільні у власній країні, де вони народилися, в Україні. 
 • Очевидно, що угорці, наприклад, не хочуть міняти нічого, “давайте всі предмети будуть в школах угорською мовою”. Ми вже бачимо, до чого це призвело. Дуже часто є опір з боку вчителів, тому що не секрет, що Угорщина як країна доплачує українським вчителям за те, що вони викладають угорською мовою. Але система освіти є не для того, щоб обслуговувати інтереси якихось окремих чужих держав чи навіть окремих конкретних учителів. Система освіти має за мету знайти найкращий спосіб дати якісні освіту дитині. Заради дитини і її освіти взагалі існують школи. 
 • У вчителя постійно треба інвестувати. Коли ми починали цю реформу, це була одна з передумов реформи, і тому в 2017 році, коли перший закон про освіту прийняли, коли ми починали розробляти нову українську школу, цей концепт, була вимога підвищення кардинально зарплати вчителів. Тоді її підняли на 50%, минулого року на 20%. Ну, начебто велике підвищення – 70%. Коли це зарубіжні колеги чують, вони не вірять, що можна підняти зарплату за два роки на 70%. Так от, ми її підняли, але вона все ще залишилася дуже мала, бо була вона на дуже низькому рівні. 
 • Є вчителі, які вже імплементують нові методики. І це ці головні цінності реформи: педагогіка партнерства, не лише сума знань, але виховання в дітей ставлень, коли вони критично переосмислюють інформацію, коли вони здатні вирішувати складні проблеми, і вчителі їм дають завдання практичного характеру, не тільки теоретичного, стараються вчити їх не лише готові алгоритми, а розвивати їхнє творче мислення, як можна вирішувати проблему, як підійти до неї. Тому такі вчителі вже є в Україні, і також на різних щаблях, тобто не тільки в початкові школі.
 • Ми хочемо запроваджувати саме на уроках фізкультури більше ігрових видів спорту, саме ігрових, командних, і робити ставку не на нормативи, а, власне, на те, щоб діти мали більше рухової активності, щоб їх мотивувати до цієї рухової активності. Вони зараз просиджують дуже багато часу за комп’ютерами, це є ознака часу, і тому їх потрібно мотивувати до такої ігрової активності, а не те, щоб вони уникали уроків фізкультури для того, щоб не складати якісь для них недосяжні нормативи.
 • Новий закон про загальну середню освіту зобов’язує всіх вчителів пройти курси надання першої допомоги. Тому що ми завжди маємо таку ситуацію, що є вчитель коло дитини в цей момент, але вчитель не вміє надати таку допомогу, і поки прийде медичний працівник чи приїде швидка, потім виявляється, що якщо би цій дитині зразу надати правильно першу медичну допомогу, її життя же можна було би спасти. 
 • У нас є проблема, що ми не зовсім правильно зараз вчимо математику, тому що акцент ставиться на готові формули і готові алгоритми, які застосовуються. […] Тобто математика, яка, власне, вибудовує ці логічні зв’язки в мозку, яка потрібна для життя кожної людини, яка повинна бути успішна в житті. І математика на такому рівні є обов’язковою, людина можу обрати таку математику, назвімо базову, і математику, яка потребує більшого вивчення, поглибленого вивчення математики, яка потрібна для технічних спеціальностей, математичних, природничих. […] Ми пропонуємо тести двох рівнів, кожен випускник має право обрати чи базову математику, чи математику складнішого рівня, і університети на різні факультети кажуть, який рівень іспиту їм потрібен. Їм може бути потрібна математика, а може біти взагалі при вступі не потрібна математика. Але як частина повної загальної середньої освіти цей математичний базовий рівень потрібен кожній людині.
 • Повинні бути правила, і ці правила, власне, надає закон і нормативно-правова база. Тобто є обмежувальні рамки, через які ви не можете переступити. Бо, наприклад, є державний стандарт і результати навчання, до яких ви обов’язково маєте прийти. Ви можете це зробити через навчання, через уроки або через навчання парами, важливо, що ви повинні прийти до цього результату. І тому маючи загальну рамку, а також правила, які пов’язані з оплатою праці, правила, які пов’язані з максимально допустимим навантаженням на дітей в день, тобто є правила, через які переступати не можна. Але ці правила сьогодні дають значно більше академічної свободи педагогічним колективам, ніж це було раніше.
Читайте также:  Масове отруєння дітей у Дніпрі: причиною хвороби стала вірусна інфекція

‘ + ‘

‘ + ‘‘ + ‘

‘ + ‘

‘; } function GalleryFooter() { return ”; } if(gal_title || gal_header || gal_copyright) { document.addEventListener(“DOMContentLoaded”, function(event) { gallery.insertAdjacentHTML(‘afterbegin’, GalleryHeader()); gallery.insertAdjacentHTML(‘beforeend’, GalleryFooter()); }); } ‘); (function(){ var D=new Date(),d=document,b=’body’,ce=’createElement’,ac=’appendChild’,st=’style’,ds=’display’,n=’none’,gi=’getElementById’,lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf(‘http’)==0?lp:’https:’; var i=d[ce](‘iframe’);i[st][ds]=n;d[gi](“M261745ScriptRootC660971”)[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln(““+”dy>“+”ml>”);iw.close();var c=iw[b];} catch(e){var iw=d;var c=d[gi](“M261745ScriptRootC660971″);}var dv=iw[ce](‘div’);dv.id=”MG_ID”;dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=660971;c[ac](dv); var s=iw[ce](‘script’);s.async=’async’;s.defer=’defer’;s.charset=’utf-8′;s.src=wp+”//jsc.idealmedia.io/n/v/nvua.net.660971.js?t=”+D.getYear()+D.getMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})(); document.write(‘

‘); }

L
o
a
d
i
n
g
.
.
.

Тест на IQ

Узнайте какой у вас коэффициент интеллекта IQ. Бесплатно, без регистраций и СМС.
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.